Diament Lubuskiej Turystyki

Diament Lubuskiej Turystyki

 
Tytuł „Diament Lubuskiej Turystyki” nasze stowarzyszenie przyznaje już od 2015 roku. Honorujemy w ten sposób miejsca, które należy zobaczyć w Lubuskiem oraz wyróżniające się produkty turystyczne naszego województwa. Nagrody, w formie dyplomu, są przyznawane wyłącznie na wniosek członków Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych, za szczególny wkład danego podmiotu w promocję lubuskiej turystyki. Od przedstawicieli branży nie wymaga się zgłoszeń lub wypełniania żadnych formularzy konkursowych, gdyż tytuł „Diamentu” nadawany jest w formule „tajemniczy klient”, przez członków naszego stowarzyszenia, którzy sami rekomendują konkretne obiekty do wyróżnienia. Promowane są przede wszystkim takie cechy jak: dostępność turystyczna obiektu, pomysł i wyjątkowość obiektu, przyjazność dla różnych grup turystów, innowacyjność, wkład w rozwój lubuskiego rynku podróży, zaangażowanie zarządzających daną atrakcją i inne. Diamenty stanowią swoiste podziękowanie od branży, a zwłaszcza od przewodników, za działania na lubuskim rynku turystycznym.
 
Lista dotychczasowych laureatów:
2015 – kościół drewniany w Klępsku,
2016 – Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich, Rejsy po Odrze-Stowarzyszenie „Odra da Turystów”,
2017 – Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w Międzyrzeczu, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim
(z oddziałami), Pocysterski Zespół Klasztorny w Gościkowie-Paradyżu,
2018 – Muzeum Ziemi Lubuskiej, Gmina Łagów oraz Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu,
2019 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą, Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim,
2020 - Park Krasnala w Nowej Soli (dwa dyplomy: MOSiR Nowa Sól oraz Malpol Nowa Sól),
2021 -nie przyznawano z uwagi na Covid, 
2022 - Pomnik Chrystua Króla Wszechświata w Świebodzinie (na ręce Sanktuarium Bożego Miłosierdzia),
2023 - Lubuskie Muzeum Browarnictwa w Witnicy.

Diament Lubuskiej Turystyki 2023

Lubuskie Muzeum Browarnictwa w Witnicy


Wszystkich, którzy chcą poczuć klimat browaru z tradycjami oraz ciekawych tajemnic warzenia piwa, zapchęcamy do wizyty w Browarze Witnica. Program zwiedzania obejmuje prezentację linii technologicznej (warzelnia, fermentowania, leżakownia, filtracja, pasteryzacja, rozlewnia) oraz degustację piw lubuskich.Uroczyste otwarcie Lubuskiego Muzeum Browarnictwa ukazującego dzieje regionalnego piwowarstwa nastąpiło 14 maja 2022 roku. Eksponaty znajdują się na trzech kondygnacjach, a po zwiedzaniu istnieje możliwością zakupu piwa z lubuskiego browaru.

kPark Krasnala Nowa Sól Wnorowski
Zamek Piastowski Krosno Odrzańskie

Diament Lubuskiej Turystyki 2022
Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie

 
Idea budowy figury Chrystusa Króla w Świebodzinie narodziła się krótko po tym jak miasto i gmina Świebodzin zostały zawierzone opiece Chrystusa Króla. Aktu tego dokonał biskup diecezjalny Adam Dyczkowski 26 listopada 2000 roku. Pomysłodawcą był ksiądz prałat Sylwester Zawadzki, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, który dokonał wyboru lokalizacji pomnika. W 2005 roku doszło do zakupu działki i rozpoczęła się budowa. Budowa trwała od 2005 do 2010 r. Dokładnie w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata dnia 21 listopada 2010 r. o godz. 16.00 została odprawiona uroczysta Msza święta z poświęceniem Figury Jezusa Chrystusa, która stoi przy wjeździe do Świebodzina. 440-tonowy posąg liczy 36 metrów wysokości i jest wyższy od słynnej figury Chrystusa z Rio de Janeiro.
 
 

Diament Lubuskiej Turystyki 2020

Park Krasnala w Nowej Soli

 
Park Krasnala to znakomite miejsce dla dzieci i dorosłych do spędzenia wolnego czasu.
Wstęp do parku jest bezpłatny. Na odwiedzających czeka dużo atrakcji m.in. najwyższy krasnal na świecie, plac zabaw, mini zoo, park wodny, kawiarnia oraz sąsiadujące z parkiem: tor BMX, park linowy, tor do mini golfa, park fizyki i wiele innych atrakcji. 
 
 
 
kPark Krasnala Nowa Sól Wnorowski
Zamek Piastowski Krosno Odrzańskie

Diament Lubuskiej Turystyki 2019
Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim

 
Zamek to bardzo prężnie działająca placówka kulturalna ukazująca ponad tysiącletnią historię Krosna Odrzańskiego. Zobaczymy tu m.in. ekspozycję poświęconą Piastom Śląskim, w tym Henrykowi Brodatemu i jego małżonce św. Jadwidze Śląskiej (obecnej świetej kościoła katolickiego, patronce Śląska), izbę dedykowaną winiarstwu i bartnictwu, których historia jest starsza od zielonogórskiej, izbę pamięci przedwojennego miasta Crossen an der Oder, dawną kaplicę zamkową z bogatą kolekcją zdjęć, lapidarium z płytami nagrobnymi z nieistniejącego cmentarza komunalnego i szereg innych skarbów. Zamek słynie również z organizowanego w nim Turnieju Rycerskiego o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej.
 
 

Diament Lubuskiej Turystyki 2019
Muzeum Twierdzy Kostrzyn

 
 
Placówka pokazuje nieistniejące już stare miasto Kustrin, które przestało funkcjonować w wyniku działań II wojny światowej. To wyjątkowa placówka działająca na pograniczu polsko-niemieckim wykorzystująca nowoczesne multimedialne formy prezentacji historii. Organizuje również imprezy plenerowe. To znakomity ambasador województwa lubuskiego w północno-zachodniej części województwa lubuskiego.
 
 
 
Kostrzyn nad Odrą

Diament Lubuskiej Turystyki 2018
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze




Muzeum Zielonej Góry

Ukazuje hitorię miasta, jego rozwój oraz symbole. Zobaczymy tam wiele eksponatów związanych z dziejami oraz słynnymi osobami z Zielonej Góry.

Muzeum Wina

Jedyne w Polsce muzeumtego typu nawiązujące do zielonogórskich tradycji winiarskich siegających XIV wieku.


Rzeźba sakralna Śląska Lubuskiego

Przepiekne eksponaty (ołtarze, figury i inne) stanowiące dowód kunsztu dawnych mistrzów sprzed wielu stuleci.



Diament Lubuskiej Turystyki 2018

Gmina Łagów

Położona nad dwoma jeziorami, pośród bukowych lasów, miejscowość w powiecie świebodzińskim jest nazywana Perłą Ziemi Lubuskiej. To ulubione miejsce wypoczynkowe znane także z najstarszego festiwalu filmowego (Lubuskie Lato Filmowe) w powojennej Polsce. Warto odwiedzić także Zamek Joannitów a z jego baszty podziwiać piękne krajobrazy okolic Łagowa. Miescowość obfituje w szlaki piesze, rowerowe i nordic walking, a także słynie w możliwości uprawiania sportów wodnych. Do Łagowa zawsze warto!
 


Diament Lubuskiej Turystyki 2018

Muzeum Obozów Jenieckich
w Żaganiu

Placówka nawiązuje do istniejącego w przedwojenym Żaganiu niemieckiego obozu Stalag VIII C i Luft 3, które zasłynęły m.in. z ucieczki więźniów. Wydarzenie to stało się fabułą m.in. filmu "Wielka ucieczka". Miejsce zadumy, ukazujące okrucieństwo Niemców oraz II wojny światowej, kawał historii. Znakomite miejsce dla mlodzieży,
z lekcją historii w plenerze.
 
 

Diament Lubuskiej Turystyki 2017
Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim

Warto zobaczyć wnętrza dawnej willi przemysłowca Schroedera.


Filia Spichlerz Nadwarciański

Położony tuż nad rzeka Wartą stary spichlerz ukazuje historię Gorzowa Wlkp., sztukę nowoczesną a sezonowo wystawę pisanek.


Filia Muzeum Grodu Santok

Jak mawiał Gal Anonim - Tu był klucz do Królestwa Polskiego, w prawdawnej osadzie slowiańskiej.


Filia Zagroda Młyńska w Bogdańcu

Zobacznmy życie wiejskie i pracę lokalnej ludności
w dawnych czasach.

 
 

 

Mieszczące się w Międzyrzeczu muzeum to prawdziwa skarbnica wiedzy o zachodnich rubieżach Wielkopolski 
i Państwa Polskiego. Warto zwiedzić Zamek Pioastowski.


 

Unikatem jest przebogata kolekcja portretów trumiennych z XVII-XVIII w. oraz tzw. Castrum Doloris.


 

Koniecznie trzeba także zobaczyć ekspozycje ukazujące historię Miedzyrzecza i okolic oraz nawiązująca do etnografii, lokalnego folkoru, tradycji i rzemiosła.

 

Diament Lubuskiej Turystyki 2017

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej wraz z Zamkiem Piastowskim




Diament Lubuskiej Turystyki 2017

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli

To jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu (skansen) w Polsce. Ukazuje jak wyglądało codzienne życie wsi z regionu wschodnich Łużyc, zachodniej Wielkopolski, tzw. Śląska Lubuskiego, Bukowiny (przedwojenne kresy wschodnie przy granicy z Rumunią), ale nie tylko. Cennym obiektem jest np. Wieża Winiarska z Budachowa, w pobliżu której znajduje się winnica. Muzeum organizuej szereg wydarzeń i festynów tematycznych promując stare tradycjem, stare zawody i umiejętności, ale także lubuską żywność oraz folklor.
 
 


Diament Lubuskiej Turystyki 2017


Pocysterski Zespół Klasztorny w Gościkowie-Paradyżu

Powstały jeszcze w XIII w. klasztor Cysrtersów jest związany z historią zachodnich kresów państwa polskiego oraz tymi ziemiami w późniejszych okresach. Obecna forma barokowa zachwyca swoim pięknem oraz kunsztem artystycznym. Kościół od lat jest także muzyczną sceną festiwalu "Muzyka w raju". Wszak nazwa Paradyż (Paradisus - Raj) nie jest przypadkowa. Od 2017 kompleks jest także Pomnikiem Historii Polski.
 
 
 


Diament Lubuskiej Turystyki 2016

Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich

To stworzony od podstaw jurajski park tematyczny w Nowinach Wielkich (gmina Witnica, powiat gorzowski). Niesamowita przygoda w plenerze, gdzie można zapoznać się z historią życia na Ziemi, zrobic sobie zdjęcia przy figurach dinozaurów naturalnej wielkości, zobaczyć bogatą kolekcję geologiczną a także zobaczyć jak żyli ludzie pierwotni. Do tego mnóstwo atrakcji dla dzieci
i rodziców.
 


Diament Lubuskiej Turystyki 2016

Rejsy po Odrze Zefirem i Laguną

Rejsy oferowane przez Stowarzyszenie Odra dla turystów to jedna z większych atrakcji województwa. Niezapomniane wrażenia oraz widoki znad Odry. Statki obsługuja porty rzeczne od Głogowa aż do Kostrzyna nad Odrą. Istna przygoda z dostawą do portu.
 
 

Diament Lubuskiej Turystyki - 2015




 
Drewniany kościół w Klępsku (gmina Sulechów, powiat zielonogórski) to od 2017 roku Pomnik Historii Polski oraz obiekt wyróżniony na liście stu najwazniejszych obiektów związanych ze 100-leciem niepodległej Polski


 
Klępsk związany jest także z historią Australii, do której mieszkajacy w okolicy Luteranie wyemigrowali w XIX wieku. W kościele znajduje się Izba Australijska.

Copyright ©2019 LSPT Przewodnik Lubuski, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 11992
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem